SMA6L40A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMA6L40A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMA6L40A/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMA6L40A/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6L40A/TR7
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMAF
Detailed Description
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMAF
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V