SC1808JKNPOWBN101
DigiKey Part Number
13-SC1808JKNPOWBN101TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SC1808JKNPOWBN101CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SC1808JKNPOWBN101DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC1808JKNPOWBN101
Description
CAP CER NPO 1808
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
EDA/CAD Models
SC1808JKNPOWBN101 Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.087" (2.21mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C