RV1206FR-077M5L
DigiKey Part Number
13-RV1206FR-077M5LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RV1206FR-077M5LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RV1206FR-077M5LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV1206FR-077M5L
Description
RES SMD 7.5M OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RV1206FR-077M5L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)