RT1210BRD072K7L
DigiKey Part Number
YAG2222TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG2222CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG2222DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT1210BRD072K7L
Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/4W 1210
Detailed Description
2.7 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT1210BRD072K7L Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)