RT1206BRE0739KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 1.215
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 6.832
Datasheet
Vishay
Susumu
Susumu
Similar
Stackpole Electronics Inc
39 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
RT1206BRE0739KL
DigiKey Part Number
RT1206BRE0739KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT1206BRE0739KL
Description
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT1206BRE0739KL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)