RT0805WRB076K8L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Susumu
In Stock: 546
Datasheet
Direct
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 912
Upgrade
In Stock: 0
6.8 kOhms ±0.05% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
RT0805WRB076K8L
DigiKey Part Number
RT0805WRB076K8L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805WRB076K8L
Description
RES SMD 6.8K OHM 0.05% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0805WRB076K8L Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)