RT0805CRD07953KL is available for purchase but is not normally stocked.
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Susumu
TE Connectivity Passive Product
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
Stackpole Electronics Inc
Similar
Stackpole Electronics Inc
953 kOhms ±0.25% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
RT0805CRD07953KL
DigiKey Part Number
RT0805CRD07953KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805CRD07953KL
Description
RES SMD 953K OHM 0.25% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0805CRD07953KL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)