RT0805BRE07750KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 515
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 2.683
Datasheet
Vishay
In Stock: 0
Susumu
TE Connectivity Passive Product
Similar
Stackpole Electronics Inc
750 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
RT0805BRE07750KL
DigiKey Part Number
RT0805BRE07750KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805BRE07750KL
Description
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0805BRE07750KL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)