RT0805BRD072K26L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay
Susumu
Vishay Dale
Vishay Dale
Upgrade
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale Thin Film
Susumu
2.26 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
RT0805BRD072K26L
DigiKey Part Number
RT0805BRD072K26L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0805BRD072K26L
Description
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0805BRD072K26L Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)