RT0603BRD07200RL
DigiKey Part Number
YAG1579TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG1579CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG1579DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0603BRD07200RL
Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0603
Detailed Description
200 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT0603BRD07200RL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)