RT0402CRD07365RL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RT0402CRD07365RL-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RT0402CRD07365RL |
Description | RES SMD 365 OHM 0.25% 1/16W 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 365 Ohms ±0.25% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RT0402CRD07365RL Models |
Category | Composition |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm) |