RT0402BRE077K87L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 4.230
Datasheet
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 1.450
Datasheet
Panasonic Industry
Vishay
Susumu
Susumu
7.87 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
RT0402BRE077K87L
DigiKey Part Number
13-RT0402BRE077K87LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RT0402BRE077K87LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RT0402BRE077K87LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0402BRE077K87L
Description
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0402BRE077K87L Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)