RT0402BRE07120KL
DigiKey Part Number
YAG4335TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG4335CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG4335DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0402BRE07120KL
Description
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/16W 0402
Detailed Description
120 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT0402BRE07120KL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)