RSF100JR-73-7K5
DigiKey Part Number
RSF100JR-73-7K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF100JR-73-7K5
Description
RES 7.5K OHM 5% 1W AXIAL
Detailed Description
7.5 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)