RP0402BRD0723K2L
DigiKey Part Number
13-RP0402BRD0723K2LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RP0402BRD0723K2LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RP0402BRD0723K2LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0402BRD0723K2L
Description
RES 23.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)