RL2512FK-070R91L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 32.145
Datasheet
Upgrade
CTS Resistor Products
Similar
Stackpole Electronics Inc
Similar
Stackpole Electronics Inc
910 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
RL2512FK-070R91L
DigiKey Part Number
RL2512FK-070R91L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL2512FK-070R91L
Description
RES 0.91 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
EDA/CAD Models
RL2512FK-070R91L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)