RL2512FK-070R27L
DigiKey Part Number
311-0.27TTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-0.27TCT-ND - Cut Tape (CT)
311-0.27TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL2512FK-070R27L
Description
RES 0.27 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
270 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL2512FK-070R27L Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)