RL2512FK-070R221L
DigiKey Part Number
13-RL2512FK-070R221L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL2512FK-070R221L
Description
RES 0.221 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
221 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)