RL1218FK-070R91L
DigiKey Part Number
RL1218FK-070R91L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1218FK-070R91L
Description
RES 0.91 OHM 1W 1812 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL1218FK-070R91L Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.181" W (3.05mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)