RL1218FK-070R091L
DigiKey Part Number
RL1218FK-070R091L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1218FK-070R091L
Description
RES 0.091 OHM 1W 1812 WIDE
Detailed Description
91 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL1218FK-070R091L Models
Temperature Coefficient
±700ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension
0.120" L x 0.181" W (3.05mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)