RL1210FR-070R1L
DigiKey Part Number
311-0.1NATR-ND - Tape & Reel (TR)
311-0.1NACT-ND - Cut Tape (CT)
311-0.1NADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1210FR-070R1L
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL1210FR-070R1L Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)