RL1206FR-070R4L
DigiKey Part Number
311-.4LWTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-.4LWCT-ND - Cut Tape (CT)
311-.4LWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1206FR-070R4L
Description
RES 0.4 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
400 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL1206FR-070R4L Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)