RL1206FR-070R33L
DigiKey Part Number
311-0.33LWTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-0.33LWCT-ND - Cut Tape (CT)
311-0.33LWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1206FR-070R33L
Description
RES 0.33 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
330 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL1206FR-070R33L Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)