RL0805JR-070R027L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
27 mOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
RL0805JR-070R027L
DigiKey Part Number
RL0805JR-070R027L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL0805JR-070R027L
Description
RES 0.027 OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RL0805JR-070R027L Models
Temperature Coefficient
±1200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)