RL0805FR-7W0R05L
DigiKey Part Number
13-RL0805FR-7W0R05LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RL0805FR-7W0R05LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RL0805FR-7W0R05LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL0805FR-7W0R05L
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/4W 0805
Detailed Description
50 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL0805FR-7W0R05L Models
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)