RL0805FR-070R91L
DigiKey Part Number
311-.91STR-ND - Tape & Reel (TR)
311-.91SCT-ND - Cut Tape (CT)
311-.91SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL0805FR-070R91L
Description
RES 0.91 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
910 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL0805FR-070R91L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)