RL0603JR-070R68L
DigiKey Part Number
13-RL0603JR-070R68LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RL0603JR-070R68LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RL0603JR-070R68LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL0603JR-070R68L
Description
RES 0.68 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 mOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL0603JR-070R68L Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)