RE0402DRE0747RL
DigiKey Part Number
RE0402DRE0747RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE0402DRE0747RL
Description
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
47 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RE0402DRE0747RL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)