RE0402DRE07100RL
DigiKey Part Number
13-RE0402DRE07100RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RE0402DRE07100RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RE0402DRE07100RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE0402DRE07100RL
Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RE0402DRE07100RL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)