RE0201BRE074K99L
DigiKey Part Number
13-RE0201BRE074K99LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RE0201BRE074K99LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RE0201BRE074K99LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE0201BRE074K99L
Description
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/20W 0201
Detailed Description
4.99 kOhms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RE0201BRE074K99L Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)