RC2512JK-7W2K7L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
2.7 kOhms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC2512JK-7W2K7L
DigiKey Part Number
13-RC2512JK-7W2K7L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2512JK-7W2K7L
Description
RES 2.7K OHM 5% 2W 2512
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC2512JK-7W2K7L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)