RC2512JK-07220RL
DigiKey Part Number
YAG3399TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG3399CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG3399DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2512JK-07220RL
Description
RES 220 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC2512JK-07220RL Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)