RC2512FK-7W10KL
DigiKey Part Number
13-RC2512FK-7W10KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2512FK-7W10KL
Description
RES 10K OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
10 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC2512FK-7W10KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)