RC2512FK-07620RL
DigiKey Part Number
13-RC2512FK-07620RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC2512FK-07620RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC2512FK-07620RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2512FK-07620RL
Description
RES 620 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
620 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC2512FK-07620RL Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)