RC2512FK-07510RL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
Panasonic Industry
In Stock: 753
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
510 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC2512FK-07510RL
DigiKey Part Number
13-RC2512FK-07510RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC2512FK-07510RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC2512FK-07510RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2512FK-07510RL
Description
RES 510 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC2512FK-07510RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)