RC2512FK-07240RL
DigiKey Part Number
13-RC2512FK-07240RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC2512FK-07240RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC2512FK-07240RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2512FK-07240RL
Description
RES 240 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
240 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC2512FK-07240RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)