RC2010FK-075R6L
DigiKey Part Number
13-RC2010FK-075R6LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC2010FK-075R6LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC2010FK-075R6LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2010FK-075R6L
Description
RES 5.6 OHM 1% 3/4W 2010
Detailed Description
5.6 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC2010FK-075R6L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)