RC2010FK-07118KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
118 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC2010FK-07118KL
DigiKey Part Number
RC2010FK-07118KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2010FK-07118KL
Description
RES 118K OHM 1% 3/4W 2010
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC2010FK-07118KL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)