RC1210FR-0756RL
DigiKey Part Number
13-RC1210FR-0756RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC1210FR-0756RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC1210FR-0756RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1210FR-0756RL
Description
RES 56 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC1210FR-0756RL Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)