RC1210FR-0751KL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC1210FR-0751KL |
Description | RES 51K OHM 1% 1/2W 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 51 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC1210FR-0751KL Models |
Category | Features Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) |