RC1206JR-7W150RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 7.750
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 137.795
Datasheet
150 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1206JR-7W150RL
DigiKey Part Number
RC1206JR-7W150RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1206JR-7W150RL
Description
RES 150 OHM 5% 1/2W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1206JR-7W150RL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)