RC1206JR-134K3L
DigiKey Part Number
13-RC1206JR-134K3LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC1206JR-134K3LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC1206JR-134K3LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1206JR-134K3L
Description
RES 4.3K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
4.3 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC1206JR-134K3L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)