RC1206FR-103K6L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
3.6 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1206FR-103K6L
DigiKey Part Number
13-RC1206FR-103K6L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1206FR-103K6L
Description
RES 3.6K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1206FR-103K6L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)