RC0805JR-7W68KL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
68 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0805JR-7W68KL
DigiKey Part Number
13-RC0805JR-7W68KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805JR-7W68KL
Description
RES 68K OHM 5% 1/4W 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC0805JR-7W68KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)