RC0805JR-075K6L
DigiKey Part Number
311-5.6KARTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-5.6KARCT-ND - Cut Tape (CT)
311-5.6KARDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805JR-075K6L
Description
RES 5.6K OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
5.6 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0805JR-075K6L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)