RC0805JR-0720KL
DigiKey Part Number
311-20KARTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-20KARCT-ND - Cut Tape (CT)
311-20KARDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805JR-0720KL
Description
RES 20K OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
20 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0805JR-0720KL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)