RC0805FR-7W274RL
DigiKey Part Number
13-RC0805FR-7W274RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805FR-7W274RL
Description
RES 274 OHM 1% 1/4W 0805
Detailed Description
274 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0805FR-7W274RL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)