RC0805FR-1356R2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
56.2 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0805FR-1356R2L
DigiKey Part Number
13-RC0805FR-1356R2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805FR-1356R2L
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC0805FR-1356R2L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)