RC0805FR-0762KP
DigiKey Part Number
13-RC0805FR-0762KP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805FR-0762KP
Description
RES 62K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
62 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)