RC0805FR-071R15L
DigiKey Part Number
311-1.15CRTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-1.15CRCT-ND - Cut Tape (CT)
311-1.15CRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805FR-071R15L
Description
RES 1.15 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
1.15 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC0805FR-071R15L Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)